ZD VŠESTARY,
Rozběřice 18,
503 12 Všestary
E -mail: info@vsestary.cz 495 458 113

Živočišná výroba

Živočišná výroba v ZD Všestary prošla během posledních 10 let značnou reorganizací.
Jako v ostatních oblastech i zde se podnik rozhodl pro úzkou specializaci, kterou je chov holštýnského skotu a s ním spojená výroba mléka. Zásadním krokem byla v roce 1993 rekonstrukce střediska VKK Chlum a nákup 270 vysokobřezích holštýnských jalovic z Německa. Tento základ chovného stáda byl postupně doplněn dojnicemi z převodného křížení a dalším nákupem chovného materiálu v Holandsku.

Součastné stádo

Součastné stádo skotu tvoří 400 dojnic.

S průměrnou produkcí v kontrole užitkovosti 10 434kg – 3.54% tuku – 3.24% bílkovin (což nás řadí na 38 místo v ČR). Při dalším šlechtění zvířat ve spolupráci s firmou Plemko, s.r.o. se zaměřujeme zejména na zvýšení mléčných složek a zlepšení exteriéru dojnic. Jako člen Svazu chovatelů holštýnského skotu provádíme plošné hodnocení exteriéru krav na první laktaci.

Kvótový systém

Bohužel současný kvótový systém v produkci mléka je pro nás limitující. Při naší součastné dodávkové kvótě přes 3,5mil.kg mléka máme pořád problém s nadprodukcí.

Krmení

V oblasti výživy již od roku 1999 spolupracujeme s firmou Guyokrma, která nám dodává minerální krmné směsi a poskytuje odborné poradenství. V posledních letech prodáváme část plemenného materiálu chovatelům z ČR i jiných evropských zemí. Těší nás zájem i spokojenost našich zákazníků.